17.10.2024
Trwają prace w zespołach nauczycielskich w każdym z krajów partnerskich.
Liderzy-nauczyciele polonijni stworzyli lokalne zespoły nauczycielskie. Każdy lider będzie odpowiedzialny za zrekrutowanie i skupienie wokół siebie nauczycieli zainteresowanych współpracą w ramach projektu. Celem tych zespołów będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy do opracowania nowych, interdyscyplinarnych scenariuszy lekcji, które będą integrować różne obszary wiedzy, promując holistyczne podejście do edukacji. Zespoły nauczycielskie, pod kierownictwem liderów tworzą interdyscyplinarne scenariusze lekcji. Proces ten obejmuje zarówno brainstorming, jak i konkretne planowanie lekcji, które mają za zadanie rozwijać u uczniów kluczowe kompetencje i wartości humanistyczne.
30.09.2024
W dniach 26-29 września w Krakowie miał miejsce zjazd liderek projektu. Pierwszego dnia odbyły się dwa spotkania w instytucjach edukacyjnych oraz wykłady. Dzień drugi to czas warsztatów merytorycznych z zakresu programu K'IDS (Interdisciplinary School Subject). Nauczycielki polonijne zgłębiały pojęcia interdyscyplinarności i wartości. W grupach oraz indywidualnie analizowały wartości i kompetencje z naszej listy „Czego Powinna Uczyć Szkoła” (CPUS).
Ideą Holistic Think Tank oraz metody K'IDS jest nauczanie, które kształtuje wartości humanistyczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz inni interesariusze skorzystają z listy CPUS, uwzględniając wiek dziecka, jego potrzeby, doświadczenie, cechy osobowości, dynamikę grupy oraz kontekst lokalny i rodzinny. Przekazanie takiego podejścia będzie jednym z zadań liderek i nauczycielek w szkołach – ich celem jest refleksja nad wartościami i uwzględnienie ich w scenariuszach lekcyjnych.
31.08.2024
Za nami pierwsze spotkanie całego zespołu realizującego projekt. Odbyło się w poniedziałek w formule online, gdzie mieliśmy okazję wszyscy zapoznać się ze sobą, wysłuchać informacji o najbliższych zadaniami do zrealizowania, przyjrzeć się harmonogramowi działań, a także poznać zarys programu zjazdu mentoringowego planowanego we wrześniu w Krakowie. Zespół HTT przygotował dwie prezentacje na spotkanie – jedna dotyczyła informacji o projekcie, druga z kolei miała na celu przybliżenie idei przyświecającej projektowi. Pokazywała ona założenia merytoryczne programu metodycznego IDS, wyniki fazy badawczej prowadzonej w poprzednich latach w szkołach w ramach programu IDS oraz sygnalizowała sposób pracy nad tworzeniem materiałów edukacyjnych w projekcie.